NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czyli nasz FAQ

Witamy Państwa w nowo utworzonej strefie naszego serwisu. Mamy nadzieje zbudować wspólnie z Państwem bazę tematów, zagadnień i pytań dotyczących kotłów retortowych jak i zasypowych. Liczymy, iż znajdą się tu pytania i problemy nurtujące Państwa jako użytkowników czy też zainteresowanych kotłami na paliwa stałe. Uzupełniana baza pytań powinna poszerzyć Państwa wiedzę na temat oferty.

Zapraszamy do przesyłania pytań na adres serwis@kotly-zywiec.com.pl.
Na wszystkie pytania chętnie odpowiemy, a najczęściej pojawiające znajdą się w naszym serwisie.

 • KOCIOŁ GÓRNEGO, DOLNEGO CZY UNIWERSALNEGO SPALANIA – CO WYBRAĆ?

Wybór zależy od paliwa, którym zasadniczo będziemy palić.

Kocioł górnego spalania ma jedną zaletę i szereg wad. Zaletą jest łatwa obsługa oraz „wszystkopalność”. Jednak to, że potrafimy spalić praktycznie każde paliwo nie znaczy, że spalimy to efektywnie. Ponieważ spalanie górne opiera się na zasadzie ogniska czyli powietrze potrzebne do spalania przechodzi przez cały zład paliwa powoduje, że całe paliwo chce się nagle spalać co jest niemożliwe i tutaj następują duże straty objawiające się obfitym dymieniem czyli niedokładnym spalaniem. Powoduje to obniżenie sprawności kotła oraz przyspiesza powstanie zanieczyszczeń komory konwekcyjnej.

System dolnego spalania jest pozbawiony tych wad gdyż dzięki podzieleniu komory spalania na część palącą oraz część magazynową powoduje, że ilość dostarczanego powietrza pozwala na efektywne i jednocześnie ekologiczne spalanie dostarczonego paliwa. Takich kotłach jest utrudnione spalanie paliw typu „muł”, „flot” orz duże kawały drewna. Ale podnosi znacznie sprawność spalania a oszczędności w zużyciu paliwa są wyraźne.

Kocioł uniwersalny łączy te dwa systemy i daje „salomonowy” wybór.

 • DOBÓR KOTŁA DO BUDYNKU?

Jest to podstawowe pytanie zadawane przez naszych odbiorców. Odpowiedź jest bardzo łatwa i jednocześnie trudna.

Kocioł do budynku należy dobrać zgodnie z projektem wykonanym przez uprawnionego audytora. Jednak 95% budynków nie posiada audytu. Co robić? Ponieważ użytkownik domu jednorodzinnego nie ma kontaktu z przepisami i normami dotyczącymi tego tematu należy oprzeć się na zaleceniach uprawnionego instalatora, który po przeprowadzeniu oględzin budynku doradzi jaką moc kotła należy zainstalować w kotłowni oraz w sposób profesjonalny i nowoczesny wykona podłączenie kotła i najczęściej potrzebną modernizację kotłowni. Również nasza Firma gotowa jest nieść pomoc w tym temacie.

Tylko taka droga pozwala uniknąć kłopotów i kosztów, które nastąpią po radości związanej z niewielką oszczędnością uzyskaną przy samodzielnym działaniu.

 • JAK ZABEZPIECZYĆ INSTALACJĘ C.O.?

Prawo budowlane oraz Polskie normy wyraźnie określają, że kotły na paliwa stałe muszą być montowane w instalacjach c.o systemu otwartego. Montaż w systemach zamkniętych stwarza zagrożenie rozerwania kotła !!!

 • DYMIENIE Z KOTŁA. CO ROBIĆ?

Instalacja kominowa stanowi najważniejszy element w prawidłowej pracy kotła. Powinna odpowiadać zaleceniom zawartym w dokumentacji techniczno ruchowej dołączonej do kotła.

Należy utrzymywać ja w należytej czystości oraz szczelności. Regularnie poddawać obsłudze przez kominiarza. Również kanały konwekcyjne kotła powinny być okresowo ( raz na 14 dni) czyszczone. Niedopełnienie tych zaleceń to najczęstszy powód dymienia kotła.

 • USTAWIENIA PARAMETRÓW REGULATORA DLA SPALANIA PWD EKOGROSZEK POMARAŃCZOWY W KOTŁACH KDO ECONOMIC ORAZ INTEGRA LUX

Parametry ustawień pracy regulatora kotła dla mocy kotłów w zakresie 15 - 30 kW przy spalaniu paliwa PWD EKOGROSZEK POMARAŃCZOWY dla kotłów KDO Economic oraz INTEGRA LUX

Tryb pracy: automatyczny

 • Czas podawania paliwa: 17 sekund
 • Czas przerwy podawania: od 85 do 100 sekund
 • Siła nadmuchu: 32 %

Tryb pracy: podtrzymanie

 • Czas podawania paliwa w trybie podtrzymanie: 25 sekund
 • Czas przerwy podawania w trybie podtrzymanie: 18 minut
 • Czas przerwy wentylatora w trybie podtrzymanie: 4 minuty
 • Czas pracy wentylatora w trybie podtrzymanie: 100 sekund
 • Siła nadmuchu w trybie podtrzymanie: 28 %

W celu uzyskania porady w zakresie prawidłowej regulacji kotła prosimy dzwonić pod numerem telefonu 885 - 555 - 910

Ogólna infolinia na temat PWD EKOGROSZEK POMARAŃCZOWY 885 - 555 - 909